Петък 29, Март 2024г.

Празници, традиции и обичаи в детската градина

Публикувана на: 15.09.2022г. (обновена на: 07.10.2022 14:11:00)

“Аз обичам народния живот,  неговите песни и пословици,  с неговите приказки и легенди, с неговите обреди и обичаи … Аз бих желал да покажа всекиму  моя народ с неговите бели къщи,  с неговите песни и празнични  обреди .”                      

                      

Семейството е групата, в която се осъществява първичната социализация на детето, база, фундамент, център за изграждане на всички социални връзки, които му предстои да установява и утвърждава за овладяване на необходимия жизнен опит. Възпитанието в семейната среда е уникално по съдържание. Осъществява се в естествени условия, непрекъснато и продължително, едновременно обхваща всички страни на изграждащата се личност. Извън семейната среда решаващо значение за възпитанието на детето и неговата социализация имат педагогическите институции, които са водещи фактори за формирането на личността чрез различни функции – възпитателна, педагогическа, комуникативна, коригираща, регулираща, информационна, контролираща. 

Народните традиции и обичаи в бита на нашия народ са неотменна част от неговата култура. Те предават историческия опит на поколенията и носят богата символика, която кара човек от дете да заживее с техните достойнства, да бъде носител и  продължител на народните традиции.

Затова основна цел, която си поставихме, е: използвайки иновационни методи и похвати на работа, да доведем до създаване на интерес у децата към народните празници и обичаи и това да послужи като база за разширяване на познанието им в други области. 

Основните задачи, които изведохме на преден план, са следните:

  1. Чрез празничните традиции и обичаи да се въведе детето в сложния свят на социалните взаимоотношения и норми на поведение.
  2. Да се овладеят знания, умения и отношения, свързани със съдържанието и смисъла на даден празник или обичай.
  3. Да се формират и развиват начални умения за общуване и социални контакти, спазване на правила и поемане на отговорности, свързани с потребностите на дадена личност.
  4. Да се възприемат и съзнават модели на поведение и отношение в обществото. Да се подпомогне изграждането на ценностна система, която да позволява на детето да изработва и изпробва собствени познания и морални съждения.
  5. Включване на децата в подготовката и участието в празничния календар.

Подготовката и организацията на празниците минава през няколко етапа:

  1. Запознаване със същността на народния празник, обред или обичай, чрез припомняне на най-ярките му ритуални характеристики.
  2. Организиране на адекватни дейности, свързани с подготовката на празниците и вникване в тяхното съдържание и смисъл.
  3. Включването на семейството и на обществените институции да формира умения за реално осъществяване на културната традиция. Подготовката на реквизита заема една немаловажна част от работата на педагозите.

Опитвайки се да пресъздадем народните традиции и обичаи стигнахме до извода за тяхната житейска и природна целесъобразност.  Именно затова решихме да пресъздадем кръговрата, който е векувал и да запалим пламъчето на родолюбието в душите на всяко българско сърце.

Работата с децата по разкриване същността на народните обичаи и традиции започнахме, поставяйки детето в конкретната ситуационна форма на обучение и възпитание и ползвайки я като основен метод на работа в детската градина. Използвахме различни механизми, практически техники, средства и прийоми:

-беседи, разговори, упражнения, ролеви игри, основни и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие, презентации;

-тематични срещи със семейството, анкети с родителите, посещение на музей;

-разучаване на народни песни и хора и запознаване с народните носии;

Анализирайки работата си и резултатите от участието на децата в празниците изведохме няколко важни акценти:

- чрез изучаване и пресъздаване на българските традиции и обичаи празниците се явяват форма, която обединява интересите на децата към културното наследство.

- обогатяване на познания, формите на общуване и социализация на детската личност чрез очакване, подготовка и реализация на празниците.

Искаме да споделим с вас хронологията на планираните и проведени празници и народни обичаи за учебната 2017-2018година.

Откриването на учебната година в двора на детската градина и в съседно учебно заведение – училище ОУ" Св.Св.Кирил и Методий" кв. Черноконево по един официален и тържествен начин донесе  на децата много положителни емоции. Те се вълнуваха как ще се представят, дали ще зарадват другите деца, какъв ще бъде този миг, когато догодина вече ще бъдат  първокласници.

„Златна Есен” - с това тържество децата ще покажат прелестите и красотата на сезона есен пред своите родители. 

На 21 ноември отбелязваме деня на християнското семейство.

От зимните празници много хубав празник е Бабин ден. По стар народен обичай ще пресъздадем как младите майки са поливали на бабите.

Друг народен обичай, който децата очакват с нетърпение, е Баба Марта. Тя пристига в детската градина с ярка носия, с голяма шарена торба, пълна с мартеници, разказва им интересни легенди за мартениците, а децата пеят песни, казват стихотворения. Накрая тя закичва всички деца с мартенички, като ги благославя да са бели и червени, пожелава им здраве, сила и дълъг живот.

Осми март е чакан и желан празник за цялото семейство.Чрез своята изява на този ден децата разкриват обичта, признателността и таланта си пред своите родители. Развиват се социални умения за самооценка, норми на поведение, чувстват емоционална удовлетвореност, утвърждават се сред приятели и роднини със своя потенциал.

Детството е най-чувствителната част от живота на всеки човек, но в същото време децата са основата на бъдещото общество. Възпитавайки днешните деца и осъществявайки приемственост, ние определяме какъв ще бъде новият ХХІ век. Чрез празниците  и обичаите изпълняваме нашата мисия, да съхраним и пренесем през поколенията човешките ценности.

Празниците създават атмосфера, в която децата изпитват удоволствие от общуването с другите, от възможността да участват в творческата игра, от съприкосновението с обаянието, от връзката с изкуството. Със своята форма и съдържание те съдействaт за цялостното формиране на детската личност. По достъпен начин се постига осмисляне на някои събития; децата се приобщават към традициите, чрез костюмите, музиката и танците. Интересът към празниците става предпоставка за формиране на организирано поведение. Децата овладяват норми на лично и обществено поведение; стават внимателни и отзивчиви помежду си, проявяват учтивост към гостите, изпълняват точно указанията на учителката. Възпитателното въздействие на празниците зависи от тяхната организация и начин на провеждане. Съдържанието се подбира с оглед задачите и идейната същност на празника. Празникът носи по-пълни преживявания и не изморява децата, когато те са преки участници в него. Необходима е предварителна психологическа подготовка за него.

Децата заживяват с предстоящото тържество, когато предварително получават впечатления от околната действителност във връзка с отношението на възрастните към събитието. Чрез най-различни средства в занятията и игрите децата осмислят тези впечатления. Възпитателно значение има и участието им в самата подготовка за празника - изработване на :картички, украса на занималнята, реквизити за драматизация и др. По такъв начин предстоящото тържество става цел, която насочва дейността на подрастващите и съдейства за резултатно формиране на детската личност, за формиране на детския колектив. Приятните чувства, ярките впечатления се осмислят по-късно, когато станат предмет на знанията, 2-3 дни след провеждане на празника. Децата ги отразяват в рисунките си, съставят разкази по впечатления и преживявания. Преживяното става съставна част и на сюжетно - ролевите игри, а понякога и самостоятелна тема на игрите.

 

Сподели: